Pedagógia
Tanári pályafutásom1983 október elején álltam először tanárként a katedrán. Szabadkán a Szvetozár Markovity Társadalmi Tevékenységek Oktatási Központjában. Így hívták akkoriban a gimnáziumot, hiszen egy oktatási reform keretében megszüntették Jugoszláviában az "elitképző" iskolákat.Furcsa érzés volt, osztálynaplóval a hónom alatt, szemben a diákokkal, akikkel különben együtt utaztam a buszon, vagy esetleg esténként egy szórakozóhelyre jártunk. Az első néhány megtartott rajzóra után ez az érzés eltűnt. A tanári norma miatt három középiskolában is tanítottam ún. képzőművészeti kultúrát. A fent említett iskolán kívül a Bosza Milityevity Közgazdasági Középiskolában, és a Lázár Nesity Vegyészeti és Technológiai Szakközép iskolában. Ugyanis csak a kilencediknek nevezett évfolyamon (középiskolai első osztály) volt ez a tantárgy. Különben hetente egyszer rajszakkört tartottam, és évente részt vettünk a Becsén megtartott vajdasági középiskolások művészeti vetélkedőjén. Szabadnapot nem engedélyeztek számomra, hiába hivatkoztam művészi elhivatottságomra. Hetente ötször, kétszer hatvan perces utat tettem meg autóbusszal Kanizsa és Szabadka között. Három év telt el így, amikor is az 1986/87 tanévben Párizsba utaztam egy 8 hónapos Francia művészeti ösztöndíjjal. A rákövetkező tanévben három hónapig folytattam tanári munkámat Szabadkán, majd újra Párizsba mentem grafikai tanulmányaim folytatására.1988 őszén visszatértem Szabadkára, ahol még három évig tanítottam az említett iskolákban.
1991-ben Budapestre költöztem. Itt egy XI. kerületi, a lakhelyemhez közeli általános iskolában (Mezőkövesd utcai) kaptam munkahelyet. A változás teljes sokként hatott rám. Fogalmam sem volt a budapesti lakótelepi emberek élet és munkakörülményeiről, erkölcsi állapotáról, mentalitásáról. Beilleszkedésem nem volt gondtalan, de ennek ellenére három évig maradtam a Mezőkövesd Utcai Általános Iskola rajztanára.
Egy év kényerű szünet után 1995 őszén, két munkahelyen folytathattam tanári munkámat: a Kölcsey Ferenc Gimnáziumban és a Bajza Utcai Ének - Zene Tagozatos Általános Iskolában. Itt rajzot, művészettörténetet, ábrázoló mértant tanítottam fél-fél munkaidőben. 1996-tól a Bajza utcai iskola teljes munkahelyet biztosított számomra. Itt 2002 őszéig gyakoroltam az oktatás -nevelés nem mindig könnyű hivatását.
Közben, 1999-ben egy kollégám meghívására a budapesti Ferenzy István Vizuális Műhely tanára lettem.Itt főleg esti akt és portrérajzolás volt az oktatás tárgya. Akadémiai felvételi előképzőnek számit ma is ez a műhely, de művészetkedvelő érdeklődők is látogatják. Ennek folyományaként a következő nyáron meghívtak az újjászerveződő zebegényi Ifjúsági Művésztelepre festészet tanárnak. Ez a kéthetes nyári kurzus a Szőnyi István Múzeum Baráti Körének szervezésében működő nyári Szabadiskola 10-től18 éves korú gyermekek részére fenntartott művésztelep. Itt a festészeti osztály vezetésével bíztak meg, 1999-től folyamatosan minden évben 2007-ig.
2004- ben néhány hétig gyakorlaton voltam egy svéd általános iskola (Rosendahlsskolan, Göteborg) 4-ik osztályában. Az udvaron egy közös festményt készítettünk akrill festékkel az egyik pannóra. Miután szabad alkotást engedélyeztem, a gyerekek meglehetősen lelkesen dolgoztak.A 2007/08-as tanévet egy strömstadi iskolában (Strömstiernasskolan, Strömstad) dolgoztam végig rajztanárként. A rajzszakköri foglalkozásokat itt is lelkes csapat látogatta. A helyi modern galéria tavaszi gyermekszalonján rekordszámú alkotással szerepeltünk.2009 tavaszán a konyhabútorairól híres Kvänum helyiség iskolájának helyettesítő rajztanára voltam. Itt értékes tapasztalatokat szereztem a számítógép felhasználásáról az oktatásban.Egyes osztályokban időnként közös órákat tartottunk Jessica Lenhult kolléganővel. A gyerekekkel sokat dolgoztunk agyaggal is. Zománcos kerámiareliefekből készültek közös képek. A feladatok egy része megtekinthető a
www.tiborsbildblogg.blogspot.com honlapon.
2012-től 2020-ig a Strömstad-i Általános Iskola" Strömstierna skolan" felsős rajztanára voltam, teljes munkaidőben, állandó státusszal.
Csikós Tibor